FN2020-20-08
Schaffner RFI filter series FN 2020
One-stage, single phase RFI filters in a metal housing. These devices are connected either with a 6,3x0,8mm faston connector (FN2020_-06) or studs with M4 screws (FN2020_-08). They have a compact design and cover a broad range of use. We offer the following types of this Schaffner series: FN2020-1-06, FN2020-3-06, FN2020-6-06, FN2020-10-06, FN2020-12-06, FN2020-16-06, FN2020-20-06, FN2020-20-08 and FN2020-30-08.
  • maximal continuous operating voltage: 250V AC (50/60Hz), 250V DC
  • dielectric strength line to ground, 2s: 2kV AC
  • dielectric strength line to neutral (1A to 20A types), 2s: 0,76kV AC
  • dielectric strength line to neutral (30A types), 2s: 1,1kV AC
  • temperature range: -25 to +100°C
FN2020-20-08
116739 FN2020-20-08 FN2020-20-08 Schaffner RFI filter series FN 2020. One-stage, single phase RFI filters in a metal housing. These devices are connected either with a 6,3x0,8mm faston connector (FN2020_-06) or studs with M4 screws (FN2020_-08). They have a compact design and cover a broad range of use. We offer the following types of this Schaffner series: FN2020-1-06, FN2020-3-06, FN2020-6-06, FN2020-10-06, FN2020-12-06, FN2020-16-06, FN2020-20-06, FN2020-20-08 and FN2020-30-08. maximal continuous operating voltage: 250V AC (50/60Hz), 250V DCdielectric strength line to ground, 2s: 2kV ACdielectric strength line to neutral (1A to 20A types), 2s: 0,76kV ACdielectric strength line to neutral (30A types), 2s: 1,1kV ACtemperature range: -25 to +100°C