FN2080-16-06
Schaffner RFI filter series FN 2080 / FN 2080B
Single phase RFI filters in a metal housing with a tab terminal (6,3x0,8mm). These two-stage filters are suitable for various applications and have a compact design. They have a good low frequency attenuation. We offer the following types of this Schaffner series: FN2080-1-06, FN2080-3-06, FN2080-6-06, FN2080-10-06, FN2080-12-06, FN2080-16-06, FN2080B-1-06, FN2080B-3-06, FN2080B-6-06, FN2080B-10-06, FN2080B-12-06, and FN2080B-16-06.
  • rated current: 1 to 16A
  • maximal continuous operating voltage: 250V AC (50/60Hz), 250V DC
  • dielectric strength line/ground: 2kV AC
  • dielectric strength line/neutral: 1,1kV DC
  • operating temperature: -25 to +100°C
  • FN2080B_ is suitable for application in medical settings
FN2080-16-06
116753 FN2080-16-06 FN2080-16-06 Schaffner RFI filter series FN 2080 / FN 2080B. Single phase RFI filters in a metal housing with a tab terminal (6,3x0,8mm). These two-stage filters are suitable for various applications and have a compact design. They have a good low frequency attenuation. We offer the following types of this Schaffner series: FN2080-1-06, FN2080-3-06, FN2080-6-06, FN2080-10-06, FN2080-12-06, FN2080-16-06, FN2080B-1-06, FN2080B-3-06, FN2080B-6-06, FN2080B-10-06, FN2080B-12-06, and FN2080B-16-06. rated current: 1 to 16A maximal continuous operating voltage: 250V AC (50/60Hz), 250V DC dielectric strength line/ground: 2kV AC dielectric strength line/neutral: 1,1kV DC operating temperature: -25 to +100°C FN2080B_ is suitable for application in medical settings