FN2090-30-08
Schaffner RFI filter series FN 2090 / FN 2090B
Single phase RFI filters in a metal housing with 6,3x0,8mm tab terminal (FN2090_-06) resp. studs with M4 screws (FN2090_-08). These two-stage line filters are suitable for a broad range of applications and have a very good attenuation. We offer the following types of this Schaffner series: FN2090-1-06, FN2090-3-06, FN2090-4-06, FN2090-6-06, FN2090-8-06, FN2090-10-06, FN2090-12-06, FN2090-16-06, FN2090-20-06, FN2090-20-08, FN2090-30-08, FN2090B-1-06, FN2090B-3-06, FN2090B-4-06, FN2090B-6-06, FN2090B-8-06, FN2090B-10-06, FN2090B-12-06, FN2090B-16-06, FN2090B-20-06, FN2090B-20-08, and FN2090B-30-08.
  • rated current: 1 to 30A
  • rated voltage: 250V AC (50/60Hz), 250V DC
  • dielectric strength line/ground: 2kV AC / 2,55kV DC
  • dielectric strength line/neutral: 1,1kV DC
  • operating temperature: -25 to +100°C
  • FN2090B_ is suitable for application in medical settings
FN2090-30-08
116764 FN2090-30-08 FN2090-30-08 Schaffner RFI filter series FN 2090 / FN 2090B. Single phase RFI filters in a metal housing with 6,3x0,8mm tab terminal (FN2090_-06) resp. studs with M4 screws (FN2090_-08). These two-stage line filters are suitable for a broad range of applications and have a very good attenuation. We offer the following types of this Schaffner series: FN2090-1-06, FN2090-3-06, FN2090-4-06, FN2090-6-06, FN2090-8-06, FN2090-10-06, FN2090-12-06, FN2090-16-06, FN2090-20-06, FN2090-20-08, FN2090-30-08, FN2090B-1-06, FN2090B-3-06, FN2090B-4-06, FN2090B-6-06, FN2090B-8-06, FN2090B-10-06, FN2090B-12-06, FN2090B-16-06, FN2090B-20-06, FN2090B-20-08, and FN2090B-30-08. rated current: 1 to 30A rated voltage: 250V AC (50/60Hz), 250V DC dielectric strength line/ground: 2kV AC / 2,55kV DC dielectric strength line/neutral: 1,1kV DC operating temperature: -25 to +100°C FN2090B_ is suitable for application in medical settings