FN402-6.5-02
Schaffner PCB filter series FN 402
  • rated current: 0,5 to 6,5A
  • dielectric strength line/ground: 2kV AC
  • dielectric strength line/neutral: 0,76kV AC
  • operating temperature: -25 to +100°C
FN402-6.5-02
116660 FN402-6.5-02 FN402-6.5-02 Schaffner PCB filter series FN 402. Single-phase RFI filters with a very low profile. These line filters are suitable for PCB mounting and have a good attenuation. We offer the following types of this Schaffner series: FN402-0.5-02, FN402-1-02, FN402-1.6-02, FN402-2.5-02, FN402-4-02 and FN402-6.5-02. rated current: 0,5 to 6,5A dielectric strength line/ground: 2kV AC dielectric strength line/neutral: 0,76kV AC operating temperature: -25 to +100°C