FN402B-6.5-02
Schaffner PCB filter series FN 402B
  • rated current: 0,5 to 6,5A
  • dielectric strength line/ground: 2,5kV AC
  • dielectric strength line/neutral: 0,76kV AC
  • operating temperature: -25 to +100°C
FN402B-6.5-02
116666 FN402B-6.5-02 FN402B-6.5-02 Schaffner PCB filter series FN 402B. Single-phase RFI filters with a very low profile and a good attenuation. These line filters are suitable for medical technology applications as well as for PCB mounting. We offer the following types of this Schaffner series: FN402B-0.5-02, FN402B-1-02, FN402B-1.6-02, FN402B-2.5-02, FN402B-4-02 and FN402B-6.5-02. rated current: 0,5 to 6,5A dielectric strength line/ground: 2,5kV AC dielectric strength line/neutral: 0,76kV AC operating temperature: -25 to +100°C