FN9260-10-06
Schaffner RFI filter series FN9260
RFI filters in a metal housing (IP40) with an IEC plug and a 2-pole fuse holder. These line filters have a 6,3x0,8mm faston plug terminal and are suitable for screw-on mounting. They have a good attenuation and are suitable for various applications. We offer the following types of this Schaffner series: FN9260-1-06, FN9260-2-06, FN9260-4-06, FN9260-6-06, FN9260S-6-06-10, and FN9260-10-06.
  • rated current: 1 to 10A
  • rated voltage: 250V AC (50/60Hz)
  • dielectric strength line/ground: 2kV AC
  • dielectric strength line/line: 760V AC
  • operating temperature: -25 to +85°C
FN9260-10-06
43872 FN9260-10-06 FN9260-10-06 Schaffner RFI filter series FN9260. RFI filters in a metal housing (IP40) with an IEC plug and a 2-pole fuse holder. These line filters have a 6,3x0,8mm faston plug terminal and are suitable for screw-on mounting. They have a good attenuation and are suitable for various applications. We offer the following types of this Schaffner series: FN9260-1-06, FN9260-2-06, FN9260-4-06, FN9260-6-06, FN9260S-6-06-10, and FN9260-10-06. rated current: 1 to 10A rated voltage: 250V AC (50/60Hz) dielectric strength line/ground: 2kV AC dielectric strength line/line: 760V AC operating temperature: -25 to +85°C