Mean Well LED driver series XLG-75-DA2
LED drivers in a metal housing (IP67) with 75W, a constant power, a DALI 2.0 interface and a low no-load power. These SELV compliant devices have a built-in active PFC function and are protected against overv...
LED drivers in a metal housing (IP67) with 75W, a constant power, a DALI 2.0 interface and a low no-load power. These SELV compliant devices have a built-in active PFC function and are protected against overvoltage, short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications, are dimmable and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 Class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLG-75-L-DA2 and XLG-75-H-DA2.
  • single output
  • output: 74,9 to 75,6W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 50A
  • no-load power consumption: <0,5W
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +90°C
  • dimensions: 140x63x32mm
  • weight: 580g
> More
Data Sheet
Showing 1 - 2 of 2 products
  • Product Stock Unit price Volume discounts
  • Mean Well
    XLG-75-L-DA2, Mean Well LED drivers, 75W, IP67, constant power, dimmable, DALI 2.0 interface, XLG-75-DA2 series
    Quantity Unit price
    Stock: 30
  • Mean Well
    XLG-75-H-DA2, Mean Well LED drivers, 75W, IP67, constant power, dimmable, DALI 2.0 interface, XLG-75-DA2 series