PX0410/12P/6065
circular cable connector Buccaneer 400 by Bulgin
• series: Buccaneer 400
• watertight
• degree of protection: IP68, EN 60529
• for cables with 3...7mm mounting diameter
• 2, 3, 4, 6, 8, 10 and 12 pole
• PX_P: male
• housing Material: polyamide (VL94-V0)
• contact Material: copper-alloy, gold-plated
• contact resistance, max.: 5mΩ
• insulation resistance, min. (@500V DC): 106MΩ
• breakdown voltage, AC: 2,5kV
• operating temperature range: -40...+80°C
• by Bulgin
• rated current: 1A
• rated voltage: 50V AC/DC
solder contacts must be ordered separately
suitable sealing caps
PX0410/12P/6065
41058 PX0410/12P/6065 PX0410/12P/6065 circular cable connector Buccaneer 400 by Bulgin. • series: Buccaneer 400• watertight• degree of protection: IP68, EN 60529• for cables with 3...7mm mounting diameter• 2, 3, 4, 6, 8, 10 and 12 pole• PX_P: male• housing Material: polyamide (VL94-V0)• contact Material: copper-alloy, gold-plated• contact resistance, max.: 5mΩ• insulation resistance, min. (@500V DC): 106MΩ• breakdown voltage, AC: 2,5kV• operating temperature range: -40...+80°C• by Bulgin• rated current: 1A• rated voltage: 50V AC/DCsolder contacts must be ordered separatelysuitable sealing caps