PX0931/10/S
circular cable connector Buccaneer 900 by Bulgin
• series: Buccaneer 900
• watertight
• degree of protection: IP68
• PX09_S: female
• for panel mounting, 3...7mm panel thickness
• housing material: polyamide (VL94-V0)
• contact material: brass, nickel-plated
• rated current: 10A
• rated voltage: 250V AC/DC
• contact accommodation, max.: 0,75...2mm2(14...18AWG)
• contact resistance, max.: 10mΩ
• insulation resistance, min. (@500V DC): 106
• breakdown voltage, AC, min.: 2,2kV
• operating temperature Range: -40...+85°C
• by Bulgin
suitable adapter, sealing caps and cable glands
PX0931/10/S
41117 PX0931/10/S PX0931/10/S circular cable connector Buccaneer 900 by Bulgin. • series: Buccaneer 900• watertight• degree of protection: IP68• PX09_S: female• for panel mounting, 3...7mm panel thickness• housing material: polyamide (VL94-V0)• contact material: brass, nickel-plated• rated current: 10A• rated voltage: 250V AC/DC• contact accommodation, max.: 0,75...2mm2(14...18AWG)• contact resistance, max.: 10mΩ• insulation resistance, min. (@500V DC): 106MΩ• breakdown voltage, AC, min.: 2,2kV• operating temperature Range: -40...+85°C• by Bulginsuitable adapter, sealing caps and cable glands