109769 GMB 400 V 1500 µF GMB15240050100 GMB15240050100 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB15240050100
Nominal voltage [V DC] 400
Reverse current [A] 3,8
Impedance [mΩ] 74
Rated capacitance [µF] 1500
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 7