109774 GMB 400 V 12000 µF GMB12340090160 GMB12340090160 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB12340090160
Nominal voltage [V DC] 400
Reverse current [A] 14,8
Impedance [mΩ] 8
Rated capacitance [µF] 12.000
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 8