109775 GMB 400 V 18000 µF GMB18340090225 GMB18340090225 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB18340090225
Nominal voltage [V DC] 400
Reverse current [A] 25
Impedance [mΩ] 4
Rated capacitance [µF] 18.000
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 6