109776 GMB 40 V 22000 µF GMB22304040070 GMB22304040070 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB22304040070
Nominal voltage [V DC] 40
Reverse current [A] 8,4
Impedance [mΩ] 9
Rated capacitance [µF] 22.000
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 15