109778 GMB 40 V 33000 µF GMB33304050070 GMB33304050070 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB33304050070
Nominal voltage [V DC] 40
Reverse current [A] 8,7
Impedance [mΩ] 10
Rated capacitance [µF] 33.000
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 25