109779 GMB 100 V 47000 µF GMB47310075145 GMB47310075145 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB47310075145
Nominal voltage [V DC] 100
Reverse current [A] 28,2
Impedance [mΩ] 4
Rated capacitance [µF] 47.000
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 12