109780 GMB 100 V 82000 µF GMB82310090170 GMB82310090170 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB82310090170
Nominal voltage [V DC] 400
Reverse current [A] 19,4
Impedance [mΩ] 7
Rated capacitance [µF] 82.000
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 38