109781 GMB 40 V 150000 µF GMB15404075145 GMB15404075145 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB15404075145
Nominal voltage [V DC] 40
Reverse current [A] 16,5
Impedance [mΩ] 8
Rated capacitance [µF] 150.000
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 47