109783 GMB 40 V 750000 µF GMB75404090230 GMB75404090230 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB75404090230
Nominal voltage [V DC] 40
Reverse current [A] 55,3
Impedance [mΩ] 2
Rated capacitance [µF] 750.000
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 93