240007 GMB 400V 6800µF GMB68240075145 GMB68240075145 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB68240075145
Nominal voltage [V DC] 400
Reverse current [A] 12,4
Impedance [mΩ] 17
Rated capacitance [µF] 6800
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 8