240008 GMB 40V 330000µF GMB33404075165 GMB33404075165 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB33404075165
Nominal voltage [V DC] 40
Reverse current [A] 35,2
Impedance [mΩ] 3
Rated capacitance [µF] 330.000
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 62