HNP12-240L6
HN-Power plug-in power supply series HNP12-L6
Plug-in switching power supplies with 12W, a europlug, a universal input, insulation class II, a low no-load power and energy efficiency Level VI. These devices are protected against overload as well as short circuit and comply with EN62368-1, EN55035, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this HN-Power series: HNP12-050-L6, HNP12-090-L6, HNP12-120-L6 and HNP12-240-L6.
  • single output
  • output: 12W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 30A
  • cable length: 1,5m
  • output plug: 2,1x5,5mm
  • operating temperature: -10 to +40°C
  • weight: 90g
HNP12-240L6
110865 HNP12-240L6 HNP12-240L6 HN-Power plug-in power supply series HNP12-L6. Plug-in switching power supplies with 12W, a europlug, a universal input, insulation class II, a low no-load power and energy efficiency Level VI. These devices are protected against overload as well as short circuit and comply with EN62368-1, EN55035, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this HN-Power series: HNP12-050-L6, HNP12-090-L6, HNP12-120-L6 and HNP12-240-L6. single output output: 12W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 30A cable length: 1,5m output plug: 2,1x5,5mm operating temperature: -10 to +40°C weight: 90g