DH12A40V
Mean Well Schottky diode series DH12A40V
  • maximal recurrent peak reverse voltage: 40V
  • maximal RMS voltage: 28V
  • maximal DC blocking voltage: 40V
  • maximal average forward rectified current: 12A
  • peak forward surge current: 275A
  • operating temperature: -50 to +125°C
DH12A40V
240222 DH12A40V DH12A40V Mean Well Schottky diode series DH12A40V. Schottky diodes with a high reliability, a high surge current capability as well as a high current carrying capacity. These devices are especially suitable for redundancy applications and have a low forward voltage drop. We offer the type DH12A40V of this Mean Well series. maximal recurrent peak reverse voltage: 40V maximal RMS voltage: 28V maximal DC blocking voltage: 40V maximal average forward rectified current: 12A peak forward surge current: 275A operating temperature: -50 to +125°C