ENC-120-24
Mean Well charger series ENC-120
Desktop type battery chargers with 120W, a built-in temperature compensation function, a 3 stage charging curve and a universal input. These devices are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries and comply with UL/EN62368-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. They have a fanless design, a built-in active PFC function and are protected against overload, voltage reversal, overvoltage, short circuit as well as overtemperature. We offer the following types of this Mean Well series: ENC-120-12, ENC-120-24 and ENC-120-48.
  • single output
  • output: 115,2W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • AC current: 0,63A
  • maximal input inrush current: 65A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • dimensions: 192x178x45,5mm
  • weight: 980g
ENC-120-24
109170 ENC-120-24 ENC-120-24 4711287420721 Mean Well charger series ENC-120. Desktop type battery chargers with 120W, a built-in temperature compensation function, a 3 stage charging curve and a universal input. These devices are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries and comply with UL/EN62368-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. They have a fanless design, a built-in active PFC function and are protected against overload, voltage reversal, overvoltage, short circuit as well as overtemperature. We offer the following types of this Mean Well series: ENC-120-12, ENC-120-24 and ENC-120-48. single output output: 115,2W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC AC current: 0,63A maximal input inrush current: 65A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC dimensions: 192x178x45,5mm weight: 980g