GC160A48-R7B
Mean Well charger series GC160A
Desktop type battery chargers in a plastic housing with 160W, a universal input, a 2 color LED indicator, protection class I, a 2 stage charging curve and a low no-load power. These devices are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries, have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overtemperature, reverse current, overvoltage as well as short circuit. They have a fanless design and comply with EN62368-1, EN55032 Klasse B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: GC160A12-R7B, GC160A24-R7B and GC160A48-R7B.
  • single output
  • output: 136 to 160,5W
  • input voltage: 85 to 264V AC (47 to 63Hz), 120 to 370V DC
  • AC current: 1A
  • maximal input inrush current: 120A
  • overload protection: 90 to 110%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 175x72x35mm
  • weight: 700g
GC160A48-R7B
37661 GC160A48-R7B GC160A48-R7B 4711287420196 Mean Well charger series GC160A. Desktop type battery chargers in a plastic housing with 160W, a universal input, a 2 color LED indicator, protection class I, a 2 stage charging curve and a low no-load power. These devices are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries, have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overtemperature, reverse current, overvoltage as well as short circuit. They have a fanless design and comply with EN62368-1, EN55032 Klasse B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: GC160A12-R7B, GC160A24-R7B and GC160A48-R7B. single output output: 136 to 160,5W input voltage: 85 to 264V AC (47 to 63Hz), 120 to 370V DC AC current: 1A maximal input inrush current: 120A overload protection: 90 to 110% withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 175x72x35mm weight: 700g