GC220A24-R7B
Mean Well charger series GC220
Desktop type battery chargers in a plastic housing with 220W, a 2 stage charging curve, protection class I, a universal input, a 2 color LED indicator and a low no-load power (<1W). These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overtemperature, short circuit as well as overvoltage. They are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries, have a fanless design and comply with UL1012, EN62368-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: GC220A12-R7B, GC220A24-R7B and GC220A48-R7B.
  • single output
  • output: 183,6 to 217,6W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 120A
  • overload protection: 90 to 110%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • operating temperature: -30 to +60°C
  • dimensions: 210x85x46mm
  • weight: 1100g
GC220A24-R7B
35373 GC220A24-R7B GC220A24-R7B 4711287420219 Mean Well charger series GC220. Desktop type battery chargers in a plastic housing with 220W, a 2 stage charging curve, protection class I, a universal input, a 2 color LED indicator and a low no-load power (&lt;1W).&nbsp;These&nbsp;devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overtemperature, short circuit as well as overvoltage. They are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries, have a fanless design and comply with UL1012, EN62368-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series:&nbsp;GC220A12-R7B, GC220A24-R7B and GC220A48-R7B. single output output: 183,6 to 217,6W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC maximal input inrush current: 120A overload protection: 90 to 110% withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC operating temperature: -30 to +60&deg;C dimensions: 210x85x46mm weight: 1100g