GSM36E15-P1J
Mean Well plug-in power supply series GSM36E
Plug-in switching power supplies in a plastic housing (UL94V-0) with 36W, a europlug, energy efficiency Level V/VI, a low no-load power, insulation class II and a universal input. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overload (auto recovery), overvoltage as well as short circuit. They have a very high reliability and comply with EN60601-1, EN60601-1-11, EN55011 class B, EN61000-3-2 class A as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: GSM36E05-P1J, GSM36E07-P1J, GSM36E09-P1J, GSM36E012-P1J, GSM36E15-P1J, GSM36E18-P1J, GSM36E24-P1J and GSM36E48-P1J.
  • single output
  • output: 22,5 to 36W
  • input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 55A
  • no-load power: <0,1W
  • input plug: Euro
  • output plug: 2,1x5,5mm coaxial
  • operating temperature: -25 to +60°C
  • weight: 230g
GSM36E15-P1J
44234 GSM36E15-P1J GSM36E15-P1J 4711287431819 Mean Well plug-in power supply series&nbsp;GSM36E. Plug-in switching power supplies in a&nbsp;plastic housing (UL94V-0) with 36W, a&nbsp;europlug, energy efficiency Level V/VI, a low no-load power, insulation class II and a universal input. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overload (auto recovery), overvoltage as well as short circuit. They have a very high reliability and comply with&nbsp;EN60601-1, EN60601-1-11, EN55011 class B, EN61000-3-2 class A as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series:&nbsp;GSM36E05-P1J, GSM36E07-P1J, GSM36E09-P1J, GSM36E012-P1J, GSM36E15-P1J, GSM36E18-P1J, GSM36E24-P1J and GSM36E48-P1J. single output output: 22,5 to 36W input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC maximal input inrush current: 55A no-load power: &lt;0,1W input plug: Euro output plug: 2,1x5,5mm&nbsp;coaxial operating temperature: -25 to +60&deg;C weight: 230g