NCP-3200-380
Mean Well charger series NCP-3200
2-in-1 switching power supplies in an enclosed housing with 3200W, a universal input, a built-in OR-ing FET, a programmable output voltage/current, an I²C interface and an intelligent fan speed control. These devices have a 2/3 stage and programmable charging curve, are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries and are protected against overload, overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They have a parallel function (up to 40 units), a PMBus (NCP-3200_) resp. a CAN interface (NCP-3200_CAN), are rack-mountable (1U) and comply with EN62368-1, SEMI F47 (semiconductor industry), EN55032 class A/B, EN55024, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: NCP-3200-24, NCP-3200-48, NCP-3200-380, NCP-3200-24CAN, NCP-3200-48CAN and NCP-3200-380CAN as well as the rack shelves DHP-1UT-B and DHP-1UT-BHV.
  • single output
  • output: 3192 to 3216W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 400V DC
  • maximal input inrush current: 55A
  • leakage current: <2mA
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
NCP-3200-380
242873 NCP-3200-380 NCP-3200-380 Mean Well charger series NCP-3200. 2-in-1 switching power supplies in an enclosed housing with 3200W, a universal input, a built-in OR-ing FET, a programmable output voltage/current, an I²C interface and an intelligent fan speed control. These devices have a 2/3 stage and programmable charging curve, are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries and are protected against overload, overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They have a parallel function (up to 40 units), a PMBus (NCP-3200_) resp. a CAN interface (NCP-3200_CAN), are rack-mountable (1U) and comply with EN62368-1, SEMI F47 (semiconductor industry), EN55032 class A/B, EN55024, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: NCP-3200-24, NCP-3200-48, NCP-3200-380, NCP-3200-24CAN, NCP-3200-48CAN and NCP-3200-380CAN as well as the rack shelves DHP-1UT-B and DHP-1UT-BHV. single output output: 3192 to 3216W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 400V DC maximal input inrush current: 55A leakage current: &lt;2mA withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -30 to +70°C