NGE30E09-P1J
Mean Well plug-in power supply series NGE30
Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 30W, protection class II, an extremely low leakage current (<100µA), energy effieciency Level VI and a universal input. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overload, short circuit as well as overvoltage. They have interchangeable AC plugs (NGE30I_) resp. a Europlug (NGE30E_) and comply with EN60601-1, EN60335-1, EN61558-1, EN61558-2-16 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NGE30E05-P1J, NGE30E09-P1J, NGE30E12-P1J, NGE30E18-P1J, NGE30E24-P1J, NGE30E48-P1J, NGE30I05-P1J, NGE30I09-P1J, NGE30I12-P1J, NGE30I15-P1J, NGE30I18-P1J, NGE30I24-P1J and NGE30I48-P1J.
  • single output
  • output: 20 to 30W
  • input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 70A
  • overload protection: 110 to 150%
  • withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 62x30x65mm
Matching input plugs
NGE30E09-P1J
245660 NGE30E09-P1J NGE30E09-P1J Mean Well plug-in power supply series NGE30. Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 30W, protection class II, an extremely low leakage current (&lt;100µA), energy effieciency Level VI and a universal input. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overload, short circuit as well as overvoltage. They have interchangeable AC plugs (NGE30I_) resp. a Europlug (NGE30E_) and comply with EN60601-1, EN60335-1, EN61558-1, EN61558-2-16 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NGE30E05-P1J, NGE30E09-P1J, NGE30E12-P1J, NGE30E18-P1J, NGE30E24-P1J, NGE30E48-P1J, NGE30I05-P1J, NGE30I09-P1J, NGE30I12-P1J, NGE30I15-P1J, NGE30I18-P1J, NGE30I24-P1J and NGE30I48-P1J. single output output: 20 to 30W input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC maximal input inrush current: 70A overload protection: 110 to 150% withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 62x30x65mm Matching input plugs