NGE65I05-P1J
Mean Well plug-in power supply series NGE65
Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 65W, a universal input, an extremely low leakage current (<100µA), protection class II and energy efficiency Level VI. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and comply with EN60601-1, EN62368-1, EN60335-1, EN61558-1, EN61558-2-16 as well as EN55032 class B. They have separately available AC plug (NGE65I_) or a Europlug (NGE65E_) and are protected against overload, short circuit as well as overvoltage. We ofer the following types of this Mean Well series: NGE65E05-P1J, NGE65E09-P1J, NGE65E12-P1J, NGE65E15-P1J, NGE65E18-P1J, NGE65E24-P1J, NGE65E48-P1J, NGE65I05-P1J, NGE65I09-P1J, NGE65I12-P1J, NGE65I15-P1J, NGE65I18-P1J, NGE65I24-P1J and NGE65I48-P1J.
  • single output
  • output: 30 to 65,2W
  • input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 100A
  • overload protection: 110 to 150%
  • withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 62x30x65mm
Matching input plugs
NGE65I05-P1J
245694 NGE65I05-P1J NGE65I05-P1J Mean Well plug-in power supply series NGE65. Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 65W, a universal input, an extremely low leakage current (&lt;100µA), protection class II and energy efficiency Level VI. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and comply with EN60601-1, EN62368-1, EN60335-1, EN61558-1, EN61558-2-16 as well as EN55032 class B. They have separately available AC plug (NGE65I_) or a Europlug (NGE65E_) and are protected against overload, short circuit as well as overvoltage. We ofer the following types of this Mean Well series: NGE65E05-P1J, NGE65E09-P1J, NGE65E12-P1J, NGE65E15-P1J, NGE65E18-P1J, NGE65E24-P1J, NGE65E48-P1J, NGE65I05-P1J, NGE65I09-P1J, NGE65I12-P1J, NGE65I15-P1J, NGE65I18-P1J, NGE65I24-P1J and NGE65I48-P1J. single output output: 30 to 65,2W input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC maximal input inrush current: 100A overload protection: 110 to 150% withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 62x30x65mm Matching input plugs