NPB-1200-48
Mean Well battery charger series NPB-1200
External battery chargers with 1200W, a remote ON/OFF control, a fan and a built-in CAN bus interface. These devices are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries and are protected against voltage reversal, overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They have a digitally (SBP-001) resp. a manually (DIL switch) adjustable charging curve and comply with EN60335-1/2-29, EN62368-1, EN61000-3-2 class A, EN61000-3-3, EN55032 class A, EN55032 class B, EN55014-1 class A as well as EN55014-1 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NPB-1200-12, NPB-1200-24 and NPB-1200-48.
  • output: 1176 to 1209,6W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • AC current: 6,5A
  • maximal input inrush current: 50A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • storage temperature: -40 to +85°C
  • dimensions: 250x158x67mm
  • weight: 1930g
NPB-1200-48
241304 NPB-1200-48 NPB-1200-48 4711287421513 Mean Well battery charger series NPB-1200. External battery chargers with 1200W, a remote ON/OFF control, a fan and a built-in CAN bus interface. These devices are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries and are protected against voltage reversal, overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They have a digitally (SBP-001) resp. a manually (DIL switch) adjustable charging curve and comply with EN60335-1/2-29, EN62368-1, EN61000-3-2 class A, EN61000-3-3, EN55032 class A, EN55032 class B, EN55014-1 class A as well as EN55014-1 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NPB-1200-12, NPB-1200-24 and NPB-1200-48. output: 1176 to 1209,6W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC AC current: 6,5A maximal input inrush current: 50A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -30 to +70°C storage temperature: -40 to +85°C dimensions: 250x158x67mm weight: 1930g