NPP-450-24
Mean Well battery charger series NPP-450
External battery chargers with 450W, a 3-stage charging curve and a remote ON/OFF control. These devices are usable as power supplies as well as battery chargers, are suitable for lead-acid batteries and are protected against overload, overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They have a potentiometer for adjusting the output voltage / output current and comply with EN62368-1, EN60335-1/2-29, EN55032 class B as well as EN55014-1 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NPP-450-12, NPP-450-24, NPP-450-48 and NPP-450-72.
  • output: 420 to 462W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • AC current: 2,2A
  • maximal input inrush current: 50A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • storage temperature: -40 to +85°C
  • dimensions: 205x135x55mm
  • weight: 1020g
NPP-450-24
241290 NPP-450-24 NPP-450-24 4711287421407 Mean Well battery charger series NPP-450. External battery chargers with 450W, a 3-stage charging curve and a remote ON/OFF control. These devices are usable as power supplies as well as battery chargers, are suitable for lead-acid batteries and are protected against overload, overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They have a potentiometer for adjusting the output voltage / output current and comply with EN62368-1, EN60335-1/2-29, EN55032 class B as well as EN55014-1 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NPP-450-12, NPP-450-24, NPP-450-48 and NPP-450-72. output: 420 to 462W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC AC current: 2,2A maximal input inrush current: 50A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -30 to +70°C storage temperature: -40 to +85°C dimensions: 205x135x55mm weight: 1020g