RPB-1600-12
Mean Well charger series RPB-1600
Battery chargers for lead-acid/Li-ion batteries with 1600W, a universal input, an I²C interface, a PMBus protocol, a built-in DC fan, a three-coloured LED indicator, a programmable output voltage / output current and a built-in OR-ing FET. These devices have a parallel function, are suitable for rack mounting (1U) and comply with EN55032 class B, EN55032 class A, EN62368-1, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. They have a built-in active PFC function and are protected against overvoltage, overtemperature, reverse current as well as short circuit. We offer the following types of this Mean Well series: RPB-1600-12, RPB-1600-24, RPB-1600-24CAN, RPB-1600-48, and RPB-1600-48CAN.
  • single output
  • output: 1600W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 35A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 300x85x41mm
  • weight: 1800g
RPB-1600-12
108217 RPB-1600-12 RPB-1600-12 4711287420462 Mean Well charger series RPB-1600. Battery chargers for lead-acid/Li-ion batteries with 1600W, a universal input, an I²C interface, a PMBus protocol, a built-in DC fan, a three-coloured LED indicator, a programmable output voltage / output current and a built-in OR-ing FET. These devices have a parallel function, are suitable for rack mounting (1U) and comply with EN55032 class B, EN55032 class A, EN62368-1, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. They have a built-in active PFC function and are protected against overvoltage, overtemperature, reverse current as well as short circuit. We offer the following types of this Mean Well series: RPB-1600-12, RPB-1600-24, RPB-1600-24CAN, RPB-1600-48, and RPB-1600-48CAN. single output output: 1600W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC maximal input inrush current: 35A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 300x85x41mm weight: 1800g