VFD-150P-48
Mean Well variable frequency drive series VFD-150P-48
Variable frequency drives (VFD) in a 4"x2" open frame housing with 150W, 200% peak power capability and a DC input- These devices can be controlled with an external PWM controller and have a current sensor, a DC bus voltage sensor as well as a temperature sensor. They are suitable for three phase motor drives (e.g. BLDC, induction motors or SynRMs) and are protected against short circuit. We offer the type VFD-150P-48 of this Mean Well series.
  • output: 150W
  • input voltage: 20 to 55V DC
  • rated input current: 3,5A
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 101,6x50,8x28,6mm
  • weight: 90g
VFD-150P-48
244424 VFD-150P-48 VFD-150P-48 Mean Well variable frequency drive series VFD-150P-48. Variable frequency drives (VFD) in a 4"x2" open frame housing with 150W, 200% peak power capability and a DC input- These devices can be controlled with an external PWM controller and have a current sensor, a DC bus voltage sensor as well as a temperature sensor. They are suitable for three phase motor drives (e.g. BLDC, induction motors or SynRMs) and are protected against short circuit. We offer the type VFD-150P-48 of this Mean Well series. output: 150W input voltage: 20 to 55V DC rated input current: 3,5A operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 101,6x50,8x28,6mm weight: 90g