VFD-350P-48
Mean Well variable frequency drive series VFD-350P-48
Variable frequency drives (VFDs) in a 4"x2" open frame (PCB) housing with 350W, a DC input and a peak load capability of up to 200%. These devices are suitable for motors with a 3-phase control, have sensors for monitoring current, bus voltage as well as temperature and are protected against short circuit. They can be controlled with an external PWM signal and comply with EN61800-3 class A. We offer the type VFD-350P-48 of this Mean Well series.
  • output: 350W
  • input voltage: 20 to 55V DC
  • rated input current: 8,5A
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 101,6x50,8x28,6mm
  • weight: 0,1kg
VFD-350P-48
244429 VFD-350P-48 VFD-350P-48 Mean Well variable frequency drive series VFD-350P-48. Variable frequency drives (VFDs) in a 4"x2" open frame (PCB) housing with 350W, a DC input and a peak load capability of up to 200%. These devices are suitable for motors with a 3-phase control, have sensors for monitoring current, bus voltage as well as temperature and are protected against short circuit. They can be controlled with an external PWM signal and comply with EN61800-3 class A. We offer the type VFD-350P-48 of this Mean Well series. output: 350W input voltage: 20 to 55V DC rated input current: 8,5A operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 101,6x50,8x28,6mm weight: 0,1kg