WDR-120-24
Mean Well DIN rail power supply series WDR-120
Switching power supplies in an enclosed housing with 120W, a universal input, a built-in DC OK relay contact and screw terminals (touch guard). These devices have a single / two phase input and are protected against overload (auto recovery), overvoltage as well as short circuit. They are suitable for DIN rail mounting and comply with EN61000-6-2, EN50082-2, EN55032 as well as EN61204-3 class B. We offer the following types of this Mean Well series: WDR-120-12, WDR-120-24 and WDR-120-48.
  • single output
  • output: 120W
  • input voltage: 180 to 550V AC (47 to 63Hz), 254 to 780V DC
  • maximal input inrush current: 50A
  • leakage current: <3,5mA
  • output voltage adjustment: +20%
  • overload protection: 105 to 130%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -25 to +70°C
  • weight: 650g
WDR-120-24
35320 WDR-120-24 WDR-120-24 4711287422572 Mean Well DIN rail power supply series WDR-120. Switching power supplies in an enclosed housing with 120W, a universal input, a built-in DC OK relay contact and screw terminals (touch guard). These devices have a single / two phase input and are protected against overload (auto recovery), overvoltage as well as short circuit. They are suitable for DIN rail mounting and comply with EN61000-6-2, EN50082-2, EN55032 as well as EN61204-3 class B. We offer the following types of this Mean Well series: WDR-120-12, WDR-120-24 and WDR-120-48. single output output: 120W input voltage: 180 to 550V AC (47 to 63Hz), 254 to 780V DC maximal input inrush current: 50A leakage current: &lt;3,5mA output voltage adjustment: +20% overload protection: 105 to 130% withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -25 to +70°C weight: 650g