XLC-25-24-S
Mean Well LED driver series XLC-25
LED drivers in a plastic housing with 25W, a constant voltage, a strain relief (XLC-25_-S) and a low no-load power (<0,5W). These deivces have a built-in active PFC function and are protected against overload, overtemperature, short circuit as well as overvoltage. They are suitable for LED lighting applications and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 Klasse C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLC-25-12, XLC-25-12-S, XLC-25-24 and XLC-25-24-S.
  • single output
  • output: 25,2W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 141 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 10A
  • leakage current: <0,75mA
  • overload protection: 100 to 150%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • operating temperature: -25 to +90°C
XLC-25-24-S
245525 XLC-25-24-S XLC-25-24-S Mean Well LED driver series XLC-25. LED drivers in a plastic housing with 25W, a constant voltage, a strain relief (XLC-25_-S) and a low no-load power (&lt;0,5W). These deivces have a built-in active PFC function and are protected against overload,&nbsp;overtemperature, short circuit as well as overvoltage. They are suitable for LED lighting applications and comply with&nbsp;EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 Klasse C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series:&nbsp;XLC-25-12, XLC-25-12-S, XLC-25-24 and XLC-25-24-S. single output output: 25,2W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 141 to 431V DC maximal input inrush current: 10A leakage current: &lt;0,75mA overload protection: 100 to 150% withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC operating temperature: -25 to +90&deg;C