XLG-100-12-A
Mean Well LED driver series XLG-100
LED drivers in a metal housing (IP67) with a constant current / constant voltage (mixed mode), 100W and a universal input. These devices are protected against overload (auto recovery), overcurrent, overtemperature, overvoltage as well as short circuit and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN62384, EN55015, EN61000-3-2 class C, EN61000-3-3, EN61547 as well as a 6kV surge immunity level. They have a built-in active PFC function and are suitable for LED lighting applications. We offer the non-dimmable types XLG-100-12-A and XLG-100-24-A, the power power supplies XLG-100-L-A and XLG-100-H-A with a constant power as well as the LED drivers XLG-100-L-AB and XLG-100-H-AB with a constant power and a 3 in 1 dimming function (0 to 10V DC, 10V PWM, potentiometer).
  • single output
  • output: 96 to 100W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 50A
  • no-load power: <0,5W
  • withstand voltage I/P-O/P: 4200V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2100V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +90°C
  • dimensions: 140x63x32mm
  • weight: 580g
XLG-100-12-A
113405 XLG-100-12-A XLG-100-12-A 4711287456935 Mean Well LED driver series XLG-100. LED drivers in a metal housing (IP67) with a constant current / constant voltage (mixed mode), 100W and a universal input. These devices are protected against overload (auto recovery), overcurrent, overtemperature, overvoltage as well as short circuit and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN62384, EN55015, EN61000-3-2 class C, EN61000-3-3, EN61547 as well as a 6kV surge immunity level. They have a built-in active PFC function and are suitable for LED lighting applications. We offer the non-dimmable types XLG-100-12-A and XLG-100-24-A, the power power supplies XLG-100-L-A and XLG-100-H-A with a constant power as well as the LED drivers XLG-100-L-AB and XLG-100-H-AB with a constant power and a 3 in 1 dimming function (0 to 10V DC, 10V PWM, potentiometer). single output output: 96 to 100W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC maximal input inrush current: 50A no-load power: &lt;0,5W withstand voltage I/P-O/P: 4200V AC withstand voltage I/P-FG: 2100V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +90°C dimensions: 140x63x32mm weight: 580g