XLG-100-24
Mean Well LED driver series XLG-100
LED drivers in a metal housing (IP67) with 100W, a constant power (XLG-100-L/XLG-100-H), a constant current/voltage (XLG-100-12/XLG-100-24) and a 6kV surge immunity level. These SELV compliant devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overcurrent, overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They are suitable for LED lighting applications, are not dimmable and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN62384, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLG-100-12, XLG-100-24, XLG-100-L and XLG-100-H.
  • single output
  • output: 96 to 100W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC
  • no-load power: <0,5W
  • maximal input inrush current: 50A
  • withstand voltage I/P-O/P: 4200V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2100V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +90°C
  • dimensions: 140x63x32mm
  • weight: 580g
XLG-100-24
244569 XLG-100-24 XLG-100-24 Mean Well LED driver series XLG-100. LED drivers in a metal housing (IP67) with 100W, a constant power (XLG-100-L/XLG-100-H), a constant current/voltage (XLG-100-12/XLG-100-24) and a 6kV surge immunity level. These SELV compliant devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overcurrent, overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They are suitable for LED lighting applications, are not dimmable and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN62384, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLG-100-12, XLG-100-24, XLG-100-L and XLG-100-H. single output output: 96 to 100W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC no-load power: &lt;0,5W maximal input inrush current: 50A withstand voltage I/P-O/P: 4200V AC withstand voltage I/P-FG: 2100V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +90°C dimensions: 140x63x32mm weight: 580g