XLG-200-12
Mean Well LED driver series XLG-200
LED drivers in a metal housing (IP67) with 200W, a universal input, a constant current/voltage (XLG-200-_), a constant power (XLG-200-L/H) and a low no-load power. These SELV compliant devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overvoltage, overtemperature, overcurrent as well as short circuot. They are suitable for LED lighting applications, are not dimmable and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015 as well as EN61547. We offer the following types of this Mean Well series: XLG-200-12, XLG-200-24, XLG-200-L and XLG-200-H.
  • single output
  • output: 192 to 200W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 65A
  • no-load power: <0,5W
  • withstand voltage I/P-O/P: 4200V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2100V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +90°C
  • dimensions: 199x63x35,5mm
  • weight: 850g
XLG-200-12
244631 XLG-200-12 XLG-200-12 Mean Well LED driver series XLG-200. LED drivers in a metal housing (IP67) with 200W, a universal input, a constant current/voltage (XLG-200-_), a constant power (XLG-200-L/H) and a low no-load power. These SELV compliant devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overvoltage, overtemperature, overcurrent as well as short circuot. They are suitable for LED lighting applications, are not dimmable and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015 as well as EN61547. We offer the following types of this Mean Well series: XLG-200-12, XLG-200-24, XLG-200-L and XLG-200-H. single output output: 192 to 200W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC maximal input inrush current: 65A no-load power: &lt;0,5W withstand voltage I/P-O/P: 4200V AC withstand voltage I/P-FG: 2100V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +90°C dimensions: 199x63x35,5mm weight: 850g