XLG-240-48-ABV
Mean Well LED driver series XLG-240
LED drivers in a metal housing (IP67) with 240W, a constant power/voltage (XLG-240_-AB), a 3 in 1 dimming function and a low no-load power. These devices have a built-in active PFC function, are suitable for flickerfree CV dimming (XLG-240-48-ABV) and are protected against overload (auto recovery), overcurrent, overvoltage, short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN62384, EN55015, EN61000--2 class C, EN61000-3-3 as well as EN61547. We offer the following types of this Mean Well series: XLG-240-L-AB, XLG-240-M-AB, XLG-240-H-AB and XLG-240-48-ABV.
  • single output
  • output: 239,4 to 240W
  • input voltage XLG-240_-AB: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC
  • input voltage XLG-240-48-ABV: 110 to 305V AC (47 to 63Hz), 156 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 85A
  • no-load power: <0,5W
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • dimensions: 219x63x35,5mm
  • weight: 1000g
XLG-240-48-ABV
XLG-240-48-ABV
242875 XLG-240-48-ABV XLG-240-48-ABV Mean Well LED driver series XLG-240. LED drivers in a metal housing (IP67) with 240W, a constant power/voltage (XLG-240_-AB), a 3 in 1 dimming function and a low no-load power. These devices have a built-in active PFC function, are suitable for flickerfree CV dimming (XLG-240-48-ABV) and are protected against overload (auto recovery), overcurrent, overvoltage, short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting&nbsp;applications and comply with&nbsp;EN61347-1, EN61347-2-13,&nbsp;EN62384, EN55015, EN61000--2 class C, EN61000-3-3 as well as EN61547. We offer the following types of this Mean Well series:&nbsp;XLG-240-L-AB, XLG-240-M-AB, XLG-240-H-AB and XLG-240-48-ABV. single output output: 239,4 to 240W input voltage XLG-240_-AB: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC input voltage XLG-240-48-ABV: 110 to 305V AC (47 to 63Hz), 156 to 431V DC maximal input inrush current: 85A no-load power: &lt;0,5W withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC dimensions: 219x63x35,5mm weight: 1000g