XLG-75-L-AB
Mean Well LED power supply series XLG-75
LED switching power supplies in a metal case (IP67) with a constant current and voltage (XLG-75-12/24-A) or with a constant power (XLG-75-L/H-A). The types XLG-75-L/H-AB have additionally a 3 in 1 dimming function (10V PWM, 0 to 10V DC or potentiometer). Furthermore, these devices have a wide input range of 100 to 305V DC, a built-in PFC function and a low no load power consumption (<0,5W). They are suited for LED lighting applications and protected against short-circuit, overcurrent, overvoltage, overtemperature and overload through constant current limiting (auto recovery). These power supplies are in compliance the surge immunity level of up to 6kV, with the safety standards EN61347-1, EN61347-2-13 and EN62384 as well as with the EMC standards EN55015, EN61000-3-2 Class C, EN61000-3-3 and EN61547. Except the L-type they are all SELV compliant. We offer the types XLG-75-12-A, XLG-75-24-A, XLG-75-L-A, XLG-75-H-A, XLG-75-L-AB and XLG-75-H-AB.
  • single output
  • power output: 60 to 75W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 50A
  • withstand voltage I/P-O/P: 4200V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2100V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +90°C
  • weight: 580g
XLG-75-L-AB
113404 XLG-75-L-AB XLG-75-L-AB 4711287456928 Mean Well LED power supply series XLG-75. LED switching power supplies in a metal case (IP67) with a constant current and voltage (XLG-75-12/24-A) or with a constant power (XLG-75-L/H-A). The types XLG-75-L/H-AB have additionally a 3 in 1 dimming function (10V PWM, 0 to 10V DC or potentiometer). Furthermore, these devices have a wide input range of 100 to 305V DC, a built-in PFC function and a low no load power consumption (&lt;0,5W). They are suited for LED lighting applications and protected against short-circuit, overcurrent, overvoltage, overtemperature and overload through constant current limiting (auto recovery). These power supplies are in compliance the surge immunity level of up to 6kV, with the safety standards EN61347-1, EN61347-2-13 and EN62384 as well as with the EMC standards EN55015, EN61000-3-2 Class C, EN61000-3-3 and EN61547. Except the L-type they are all SELV compliant. We offer the types XLG-75-12-A, XLG-75-24-A, XLG-75-L-A, XLG-75-H-A, XLG-75-L-AB and XLG-75-H-AB. single outputpower output: 60 to 75Winput voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DCmaximal input inrush current: 50Awithstand voltage I/P-O/P: 4200V ACwithstand voltage I/P-FG: 2100V ACwithstand voltage O/P-FG: 1500V ACoperating temperature: -40 to +90°Cweight: 580g