FN2020-20-06
Schaffner RFI filter series FN 2020 / FN 2020B
One-stage, single phase RFI filters in a metal housing. These devices are connected either with a 6,3x0,8mm faston connector (FN2020_-06) or studs with M4 screws (FN2020_-08). They have a compact design and cover a broad range of use. We offer the following types of this Schaffner series: FN2020-1-06, FN2020-3-06, FN2020-6-06, FN2020-10-06, FN2020-12-06, FN2020-16-06, FN2020-20-06, FN2020-20-08, FN2020-30-08, FN2020B-1-06, FN2020B-3-06, FN2020B-6-06, FN2020B-10-06, FN2020B-12-06, FN2020B-16-06, FN2020B-20-06, FN2020B-20-08, and FN2020B-30-08.
  • maximal continuous operating voltage: 250V AC (50/60Hz), 250V DC
  • dielectric strength line to ground, 2s: 2kV AC
  • dielectric strength line to neutral (1A to 20A types), 2s: 0,76kV AC
  • dielectric strength line to neutral (30A types), 2s: 1,1kV AC
  • temperature range: -25 to +100°C
  • FN2020B_ is suitable for application in medical settings
FN2020-20-06
116738 FN2020-20-06 FN2020-20-06 Schaffner RFI filter series FN 2020 / FN 2020B. One-stage, single phase RFI filters in a metal housing. These devices are connected either with a 6,3x0,8mm faston connector (FN2020_-06) or studs with M4 screws (FN2020_-08). They have a compact design and cover a broad range of use. We offer the following types of this Schaffner series: FN2020-1-06, FN2020-3-06, FN2020-6-06, FN2020-10-06, FN2020-12-06, FN2020-16-06, FN2020-20-06, FN2020-20-08, FN2020-30-08, FN2020B-1-06, FN2020B-3-06, FN2020B-6-06, FN2020B-10-06, FN2020B-12-06, FN2020B-16-06, FN2020B-20-06, FN2020B-20-08, and FN2020B-30-08. maximal continuous operating voltage: 250V AC (50/60Hz), 250V DC dielectric strength line to ground, 2s: 2kV AC dielectric strength line to neutral (1A to 20A types), 2s: 0,76kV AC dielectric strength line to neutral (30A types), 2s: 1,1kV AC temperature range: -25 to +100°C FN2020B_ is suitable for application in medical settings