FN286-10-06
Schaffner RFI filter series FN 280 / FN 280B
RFI filters in a metal housing with a 2-pole rocker switch, an IEC plug and a fuse holder for two 5x20mm fuses. These line filters are suitable for screw mounting (FN282_/FN284_), snap-in mounting (FN286_) or PCB mounting and have a 6,3x0,8mm tab terminal. We offer the following types of this Schaffner series: FN282-2-06, FN282-4-06, FN282-6-06, FN282-10-06, FN284-1-06, FN284-2-06, FN284-4-06, FN284-6-06, FN284-10-06, FN286-1-06, FN286-2-06, FN286-4-06, FN286-6-06, FN286-10-06, FN282B-1-06, FN282B-2-06, FN282B-4-06, FN282B-6-06, FN282B-10-06, FN284B-1-06, FN284B-2-06, FN284B-4-06, FN284B-6-06, FN284B-10-06, FN286B-1-06, FN286B-2-06, FN286B-4-06, FN286B-6-06, and FN286B-10-06.
  • rated current: 1 to 10A
  • rated voltage: 250V AC (50/60Hz)
  • dielectric strength line/ground: 2kV AC
  • dielectric strength line/line: 0,76kV AC
  • operating temperature: -25 to +85°C
  • FN28_B is suitable for application in medical settings
FN286-10-06
116707 FN286-10-06 FN286-10-06 Schaffner RFI filter series FN 280 / FN 280B. RFI filters in a metal housing with a 2-pole rocker switch, an IEC plug and a fuse holder for two 5x20mm fuses. These line filters are suitable for screw mounting (FN282_/FN284_), snap-in mounting (FN286_) or PCB mounting and have a 6,3x0,8mm tab terminal. We offer the following types of this Schaffner series: FN282-2-06, FN282-4-06, FN282-6-06, FN282-10-06, FN284-1-06, FN284-2-06, FN284-4-06, FN284-6-06, FN284-10-06, FN286-1-06, FN286-2-06, FN286-4-06, FN286-6-06, FN286-10-06, FN282B-1-06, FN282B-2-06, FN282B-4-06, FN282B-6-06, FN282B-10-06, FN284B-1-06, FN284B-2-06, FN284B-4-06, FN284B-6-06, FN284B-10-06, FN286B-1-06, FN286B-2-06, FN286B-4-06, FN286B-6-06, and FN286B-10-06. rated current: 1 to 10A rated voltage: 250V AC (50/60Hz) dielectric strength line/ground: 2kV AC dielectric strength line/line: 0,76kV AC operating temperature: -25 to +85°C FN28_B is suitable for application in medical settings