FN9222B-15-06
Schaffner RFI filter series FN9222 / FN9222B
RFI filters in a metal housing (IP40) with an IEC plug and a faston connector 6,3x0,8mm. These line filters are suitable for screw mounting and have a good attenuation. They are very reliable and comply with EN60939. We offer the following types of this Schaffner series: FN9222-1-06, FN9222-3-06, FN9222-6-06, FN9222-10-06, FN9222-15-06, FN9222B-1-06, FN9222B-3-06, FN9222B-6-06, FN9222B-10-06, FN9222B-15-06, and FN9222R-6-06.
  • rated current: 1 to 15A
  • rated voltage: 250V (50/60Hz)
  • dielectric strength line/ground: 2kV AC
  • dielectric strength line/line: 1kV AC
  • operating temperature: -25 to +85°C
  • FN9222B_ is suitable for application in medical settings
FN9222B-15-06
246262 FN9222B-15-06 FN9222B-15-06 Schaffner RFI filter series FN9222 / FN9222B. RFI filters in a metal housing (IP40) with an IEC plug and a faston connector 6,3x0,8mm. These line filters are suitable for screw mounting and have a good attenuation. They are very reliable and comply with EN60939. We offer the following types of this Schaffner series: FN9222-1-06, FN9222-3-06, FN9222-6-06, FN9222-10-06, FN9222-15-06, FN9222B-1-06, FN9222B-3-06, FN9222B-6-06, FN9222B-10-06, FN9222B-15-06, and FN9222R-6-06. rated current: 1 to 15A rated voltage: 250V (50/60Hz) dielectric strength line/ground: 2kV AC dielectric strength line/line: 1kV AC operating temperature: -25 to +85°C FN9222B_ is suitable for application in medical settings