17552 LFB 220V G SF23080A-2083HSL.GN SF23080A-2083HSL.GN fan 230V AC, series SF by Sunon. AC fans with a sleeve bearing (LFB 220V G) or a ball bearing system (LFB 220V K) and dimensions of 80x80x38mm. These fans are equipped with a shaded-pole motor that is impedance protected, an aluminium spray cast frame, and a filled thermoplastic PBT (UL94V-0) impeller. The lead wire is AWG24, stripped and tinned at 30cm length. They have a rated voltage range of 185 to 245V AC. With dielectric strength measured at 1500V AC for one minute under 65% relative humidity conditionsand insulation resistance exceeding 500MΩ when tested at 500V DC Conductivity, the operating temperature ranges from -10 to +70°C making them suitable for various applications requiring efficient cooling solutions in different environments without compromising on performance quality or safety standards.
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name SF23080A-208...
Current [A] 0,09
Voltage 230V AC
Dimensions 80x80x38mm
Nominal voltage [V] 230V AC