42082 SP 100A 1123XBT SP100A-1123XBT.GN SP100A-1123XBT.GN fan 115V AC, series SP by Sunon. AC fans with a ball bearing system, shaded-pole motor and impedance protection are available from Sunon. These fans have dimensions of 120x120x38mm and feature an aluminium spray cast frame as well as a filled thermoplastic PBT (UL94V-0) impeller. They operate at rated voltage of 115V AC 50/60Hz and can function within the range of operating voltage between 85 to 125V AC. The dielectric strength at 65% humidity is measured to be 1500VAC for one minute while insulation resistance stands greater than 500MΩ when tested using 500VDC. Their operating temperature ranges from -10°Cto+70°C.They come equipped with drilled frames that allow grounding through M4 screw connections.
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name SP100A-1123XBT.GN
Current [A] 0,26
Voltage 115V AC
Dimensions 120x120x38mm