PXA921/10/S
circular cable connector Buccaneer 900 by Bulgin
* series: Buccaneer 900
* watertight
* degree of protection: IP68
* 2, 3, 4, 5, 7 and 10 pole
* PX09_P: male
* PX09_S: female
* PX0911, PX0921: for cables with 13..15mm diameter, 7...13mm with additional gland pack
* PX0931: for panel mounting, 3...7mm panel thickness
* PX0941: for flange mounting, 6,3mm mounting holes: with sealing grommets for panel fixing screws (M6 thead recommended)
* PX0934, PX0941: screw for panel mounting
* housing material: polyamide (VL94-V0)
* contact material: brass, nickel-plated
* rated current 2, 3, 4, 5, 7 pole: 32A
* rated current 10 pole: 10A
* rated voltage 2, 3, 4, 5 pole: 600V AC/DC
* rated voltage 7 pole: 430V AC/DC
* rated voltage 10 pole: 250V AC/DC
* contact accommodation, max. 2, 3, 4, 5, 7 pole: 2,5...4mm2 (13...10AWG)
* contact accommodation, max. 10 pole: 0,75...2mm2(14...18AWG)
* contact resistance, max.: 10mΩ
* insulation resistance, min. (@500V DC): 106
* breakdown voltage, AC, min.: 2,2kV
* operating temperature Range: -40...+85°C
* by Bulgin
suitable adapter, sealing caps and cable glands
PXA921/10/S
41127 PXA921/10/S PXA921/10/S circular cable connector Buccaneer 900 by Bulgin. * series: Buccaneer 900* watertight* degree of protection: IP68* 2, 3, 4, 5, 7 and 10 pole* PX09_P: male* PX09_S: female * PX0911, PX0921: for cables with 13..15mm diameter, 7...13mm with additional gland pack* PXA911, PXA921: with strain relief clamp, for cables with 20...22mm diameter, 14...20mm with additional gland pack* PX0931: for panel mounting, 3...7mm panel thickness* PX0941: for flange mounting, 6,3mm mounting holes: with sealing grommets for panel fixing screws (M6 thead recommended)* PX0934, PX0941: screw for panel mounting* housing material: polyamide (VL94-V0)* contact material: brass, nickel-plated* rated current 2, 3, 4, 5, 7 pole: 32A* rated current 10 pole: 10A* rated voltage 2, 3, 4, 5 pole: 600V AC/DC* rated voltage 7 pole: 430V AC/DC* rated voltage 10 pole: 250V AC/DC* contact accommodation, max. 2, 3, 4, 5, 7 pole: 2,5...4mm2 (13...10AWG)* contact accommodation, max. 10 pole: 0,75...2mm2(14...18AWG)* contact resistance, max.: 10mΩ* insulation resistance, min. (@500V DC): 106MΩ* breakdown voltage, AC, min.: 2,2kV* operating temperature Range: -40...+85°C* by Bulginsuitable adapter, sealing caps and cable glands