26530 K-SMD 0,22µF 0805 X7R 16V C2012X7R224KETS C2012X7R224KETS Darfon SMD capacitor series C2012. Multilayer ceramic capacitors (MLCC) in a 0805 SMD housing. These caps are suitable for high operating temperatures as well as for direct PCB mounting. They are ultra stable and have a low ESR. We offer various types of this Darfon series. rated voltage: 10 to 100V DC capacitance tolerance: ±5 to ±10% operating temperature: -55 to +125°C taped