Mean Well DC/AC converter series A301/302-150
Inverters with 150W, a power ON/OFF switch and a status indicator. These devices have a modified sine wave and are protected against overload, overtemperature, voltage reversal, overvoltage as well as short circuit. They have a battery low shutdown as well as a battery low alarm function and comply with EN55014-1, EN55014-2 as well as EN62368-1. We offer the following types of this Mean Well series: A301-150-F3 and A302-150-F3.
  • output: 150W (peak power 300W)
  • selectable output voltage: 230V AC
  • output voltage tolerance: ±10%
  • output frequency: 50Hz ±1%
  • curve shape: modified sine wave
  • operating temperature: 0 to +30°C
  • weight: 800g
A302-150-F3
33271 A302-150-F3 A302-150-F3 4711287487175 Mean Well DC/AC converter series A301/302-150. Inverters with 150W, a power ON/OFF switch and a status indicator. These devices have a modified sine wave and are protected against overload, overtemperature, voltage reversal, overvoltage as well as short circuit. They have a battery low shutdown as well as a battery low alarm function and comply with EN55014-1, EN55014-2 as well as EN62368-1. We offer the following types of this Mean Well series: A301-150-F3 and A302-150-F3. output: 150W (peak power 300W) selectable output voltage: 230V AC output voltage tolerance: ±10% output frequency: 50Hz ±1% curve shape: modified sine wave operating temperature: 0 to +30°C weight: 800g