APC-35-350
Mean Well LED driver series APC-35
LED drivers in a plastic housing (IP42) with a constant current, 35W and a universal input. These devices are protected against overload (by current limiting), short circuit as well as overvoltage and comply with EN55032. They are not dimmable and are suitable for LED lighting applications. We offer the following types of this Mean Well series: APC-35-350, APC-35-500, APC-35-700 and APC-35-1050.
  • single output
  • output: 34,7 to 35W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 45A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 84x57x29,5mm
  • weight: 180g
APC-35-350
45025 APC-35-350 APC-35-350 4711287438641 Mean Well LED driver series APC-35. LED drivers in a plastic housing (IP42) with a constant current, 35W and a universal input. These devices are protected against overload (by current limiting), short circuit as well as overvoltage and comply with EN55032. They are not dimmable and are suitable for LED lighting applications. We offer the following types of this Mean Well series: APC-35-350, APC-35-500, APC-35-700 and APC-35-1050. single output output: 34,7 to 35W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC maximal input inrush current: 45A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 84x57x29,5mm weight: 180g